רואי חשבון

פעם להיות כלכלן או אחד שעוסק בכספים היה מקצוע או עיסוק נחשב. היום, לא משנה אם אתם רואי חשבון, מומחים להשקעות או בנקאים, העתיד לוט בערפל. פתאום כל אלה שהחזיקו בהגהים, הקברניטים המובילים עומדים מול שוקת שבורה ואין יודע מה עלול לקרות ברגע הבא.

כסף הוא בעצם אמצעי למסחר בין אנשים. תן וקח. כל אותם רואי חשבון שהתפרנסו מכספינו, עומדים משתאים מול הפסדי הון של אנשים פרטיים ושל חברות ואף בנקים. וזאת, לא רק בארץ, אלא בעולם כולו.

השבוע חבר סיפר לי שבבית הכנסת בטורונטו, שיחת השבת היתה בנושא כסף. מה עושים איתו ואיך מושכים מהבנקים הקורסים. מעניין איך כל העולם סובב סביב הכסף. חוסר הודאות מעוררת פחד בלב האנשים, וחלקם אף נוקטים פעולות מיידיות להצלת עורם.

אין ספק שמשבר מעין זה לא היה מנת חלקנו בהסטוריה, אומרים רואי חשבון. הפעם הידיעה שאין פתרון ידוע או עצה שתחזיר אותנו למוטב, חשופה אף היא. אותו חבר מטורונטו, שאגב הוא ממשפחת רואי חשבון ידועה, הרחיב וסיפר שחברו ברוסיה קנה שקים של תפוחי אדמה, כרוב וגזר, לשנה הקרובה, להבטיח את כלכלת משפחתו.

הכסף מקשר בין מדינות, בין אנשים. מצב בו יש אנשים בעלי ממון רב ואחרים המרוויחים פת לחם, הוא מצע לשנאה ובמצב זה לא יתכן שלום. כיוון שאלה שאין להם ישנאו את בעלי ההון, ודבר זה הוא טבעי, כפי שמסבירים זאת חוקרים ומובילי מדינות רבים.

המצב הגלובלי מביא את תושבי העולם למחשבה "מה קורה פה". וזה כבר לטובה. האפקט שיוצר המשבר על כולנו ומניע אותנו לעצור ולחשוב, ומגלה לנו עד כמה אנו קשורים זה לזה, הוא הוא גם צדו השני של מטבע שאפשר להופכו לטוב.

האנושות עוברת התפתחות של כמה אלפי שנים, בה האדם החל כדייר אוהלים, עבר לבתי חמר, משם לדירות חדר, והיום פחות מדונם, זה לא משהו שסופרים בכלל. מחקרים רבים דנים בטבעה של התפתחות זו וכמוהם רואי חשבון וכלכלנים מובילים. והמסקנה של כולם, אחת היא, מכאן אפשר או לעלות למצב אחר או חלילה להפך.

סגירת תפריט